השאירו פרטים ואנו נדאג לחזור אליכם בהקדם

ראיון עם אגרן כפייתי -"המודעות לבעיה היא חלק מתהליך ההתמודדות עימה"

ראיון עם אגרן כפייתי -"המודעות לבעיה היא חלק מתהליך ההתמודדות עימה"

את הכותרת הנ"ל סיפק לנו אבי צבי (שם בדוי), אגרן כפייתי, שהסכים לפתוח בפנינו את ליבו ואת מחשבותיו. אנו מזמינים אתכם לקרוא לעומק את הראיון שערכנו איתו, וגם אתם תוכלו לדעת יותר על התופעה הייחודית, שפשוט גורמת לאנשים לאסוף אל ביתם מכל הבא ליד.
אבי צבי (שם בדוי) הוא גבר באמצע שנות ה-50 לחייו, שבמבט ראשון נראה כמו כל גבר אחר בגילו, מעט מקריח, מעט משמין ובעיקר בעל עיניים חכמות ולמודות ניסיון חיים, אבל ככל שלומדים להכיר את אבי צבי לעומק, עולה תמונה אחרת: אבי צבי, מתמודד כבר קרוב ל-40 שנה עם הפרעת התנהגות המכונה בשפה המקצועית כ-אגרנות כפייתית תופעה זו, כמו כל תופעה אחרת של OCD (הפרעות אובססיה ואישיות), מלווה בלא מעט קשיים וסבל ההולך ומחמיר ככל שהבעיה הופכת לעמוקה יותר .

אבי צבי, החליט לפתוח את ליבו ואת מחשבותיו, על מנת להגביר את המודעות בקרב הציבור הרחב לבעיה וגם משום שהוא טוען שהמודעות לבעיה והדיבור עליה היא חלק מהתמודדות היומיומית שלו עם הנושא
.

"עניין האספנות החל אצלי עוד בתקופת גיל הנעורים .

באותה העת עוד התגוררתי בבית הורי, ובמהלך גיל ההתבגרות נהגתי לאסוף עבודות שונות מטעם בית הספר, תעודות, מסמכים, מחברות וכל מה שקשור למוצרי נייר, כולל גזרי עיתונים שהם הופיעו כתבות או תמונות של אנשים מפורסמים אותם הערצתי באותה תקופה במהלך גיל ההתבגרות נהגתי לתייק את גזרי העיתונים השונים בצורה מסודרת ובקלסרים גדולים .

באותה תקופה לא הייתי מודע שהעניין הוא סממן ראשון למחלה שתפרוץ בכול עוצמתה בשנים הבאות"
.

שאלה: אתה מתאר מצב נורמטיבי שאני מניח שרבים מהקוראים חווים אותו.

"אין כל ספק שעובר קו דק בין אספנות לצרכי תחביב לבין תחילתה של הפרעה כפייתית הגורמת לאדם הנורמטיבי להתנהג בחוסר הגיון. האיסוף של הדברים הוא איננו הבעיה, נהפוך הוא, הרבה אנשים נוהגים לאמץ לעצמם תחביבי איסוף שונים הממלאים את חייהם בעניין ומטרות שונות, אבל עיקר הבעיה מתחילה ביום בו צריכים להיפטר מהציוד או מהחומרים הישנים, הרי כל אדם נורמטיבי יסכים עם כך שאין באמת צורך קיומי באיסוף מסמכים מתקופת בית הספר, זה אולי טוב לכמה רגעי נוסטלגיה אבל לא יותר מכך".

שאלה: מתי למעשה הבנת שמדובר במשהו הרבה יותר משמעותי מאיסוף מסמכים וניירת?

"חשוב להסביר שאגרנות כפייתית משויכת לסוג ההפרעות הטורדניות, ולכן ברגע שהאדם שמתחיל באיסוף המלווה באובססיה לעניין, נוצרת הבעיה .

אני באופן אישי הבנתי את זה במהלך שירותי הצבאי באחת מהחופשות, ראיתי שהוריי אספו את כל המסמכים השונים שהצטברו אצלי בחדר והניחו אותם בתוך ארגזים מחוץ לחדרי, כמובן שהארגזים היו מיועדים להשלכה לפח האשפה .

ברגע שראיתי את זה התמלאתי בכעס גדול על הורי, ועד היום, כמעט 40 שנה אחרי, אני עדיין זוכר את התפרצות הכעס שליוותה אותי, וזה הגיע למצב שאפילו איימתי שלא אחזור יותר לבית הוריי במידה והם ישליכו את הארגזים ההם"
.

שאלה: מעבר לאיסוף מוצרי ניירת וגזרי עיתון האם אספת או אגרת ציוד נוסף?

"בשנות הבגרות המאוחרות שלי, ובעיקר לאחר השחרור מהשירות הצבאי החלה אצלי האובססיה לאיסוף .

בשנים הראשונות, הדברים היו נראים לי מאוד טבעיים, ובאופן טבעי התחלתי לאסוף עיתונים ובקבוקים שנכנסו באופן טבעי הביתה לאורך כל שנות האגרנות שלי מעולם לא אספתי ציוד מפחי האשפה או מהרחוב, אצלי הבעיה היא שימור ציוד ואיסוף ציוד שנכנס באופן טבעי לבית" .

שאלה: מה ההיגיון בלאסוף ציוד ישן ובלוי מפחי האשפה או מהרחוב?

"בכל הקשור להפרעות אישיות אל תנסה לחפשה היגיון, הוא איננו קיים אצל האדם הסובל מהבעיה .

גם אני באופן אישי הייתי מודע לחוסר ההיגיון בשימור ואיסוף עיתונים שזמנם עבר מזמן, בקבוקים ריקים שאין בהם שום תועלת ובאיסוף ושימור של כל פריט ורהיט שרכשתי לצורך הדוגמא: לאורך כל השנים שמרתי מכשירי חשמל, אומנם אלו היו מכשירים שרכשתי במיטב כספי, אך עם השנים וגם לאחר שהם יצאו מכלל שימוש לחלוטין, מעולם לא העזתי להשליך אותם לאשפה, והם מעולם לא יצאו מפתח ביתי" .

שאלה: אתה מתאר מצב בו כל מה שנכנס אלייך הביתה מעולם לא יוצא?

"בהחלט כך. לאורך השנים רכשתי ציוד רב שליווה אותי בחיי היומיום, וגם כאשר הציוד המגוון הפסיק להיות שימושי מעולם לא העזתי להשליך אותו מפתח ביתי, יתרה מכך, בשנים הראשונות עוד הייתי דואג לשפץ ולתקן מוצרים ישנים שיצאו משימוש, אך עם השנים פשוט הפסקתי והתחלתי לאסוף את כל הציוד שנערם בחדר מגורים אחד בדירה בה חייתי".

שאלה: הציוד שנאסף לאורך השנים לא הפריע לבני המשפחה?

בשנים הראשונות לחיי הנישואין שלי, הדבר מאוד הפריע לאישתי .

אך עם הזמן היא הבינה עם מי היא חיה, ופשוט השלימה עם המצב מה גם שתמיד הקפדתי לשמר את הדברים בחדר סגור שאינו הפריע לחיים התקינים בבית" .

שאלה: מתי למעשה החלה הבעיה להתעצם?

"אגרנות כפייתית היא הפרעת אובססיה ואישיות שהולכת וגדלה עם השנים, וככל שהזמן עובר הבעיה הופכת לגדולה יותר ומורכבת הרבה יותר .

לצערי, עקב התמודדות עם אובדן אישי בסוף שנות העשרים של חיי, החלה תופעת האגרנות להשתלט על חיי באופן קיצוני, זה התחיל עם הוצאת הציוד מהחדר הסגור והעברתו ליתר חלקי הבית, וזאת על מנת לפנות את החדר לציוד נוסף שהתחלתי לאסוף כמו כן, הדרך שלי להתמודדות עם הבעיה הייתה באמצעות רכישה מוגברת של מוצרים שונים שלא היה לי בהם כל צורך, דבר שהוביל לאיסוף אובססיבי של מוצרים שונים שהחלו להיערם בכל חלקי הבית" .

שאלה: מה קורה לאחר שבכל חלקי הבית מונח ציוד שאיננו בשימוש?

"באופן טבעי ברגע שהבית מתמלא בציוד כבר קשה לנקות ולסדר אותו באופן קבוע, ולכן גם אני אישתי והילדים הפסקנו להזמין קרובים, חברים ובני משפחה אל ביתנו".

שאלה: ומה קורה עם אדם קרוב מחליט לקפוץ לביקור?

"ההתמודדות עם בעיית האגרנות הכפייתית הופכת את האדם הסובל ממנה ל"אדם יצירתי" בכל הקשור בלספק תירוצים למצב. במידה ואורח בלתי רצוי הגיע לביתנו, הייתי דואג לכך שהוא ימתין מספר רגעים ממושכים מחוץ לדלת, ובזמן זה הייתי אוסף חלק נכבד מהציוד המפוזר בחלל המגורים בבית אל אחד החדרים ונועל את דלתות החדר".

שאלה: האם לאורך השנים פנית לטיפול מקצועי ?

בשנות ה-40 המאוחרות לחיי התחלתי להבין לעומק את המצוקה האמיתית בה אני חיי .

בנוסף לכך, מות אבי גרם למשבר עמוק בחיי, דבר שהוביל אותי לפנות לטיפול פסיכולוגי הטיפול נמשך מספר חודשים שמייד לאחריהן החלטתי למיין ולארגן את הציוד הרב שנערם בביתי, ובעזרת שירות של פינוי דירות הצלחתי לארגן מחדש את סביבת המגורים של משפחתי, אשקר לך אם אומר שהדבר לא לווה בחרדות אישיות, אך התוצאה בהחלט שווה את ההליך הנפשי הקשה שעברתי" .

שאלה: האם כיום אתה ממשיך לאסוף ולאגור ציוד שאינו שימושי?

"כן אבל במידה פחותה בהרבה מבעבר .

כיום, אני מבין שאין לי כל צורך באיסוף עיתונים ישנים ומצהיבים, ובאיסוף של מוצרי חשמל שאינם בשימוש עוד בנוסף לכך, הטיפול הפסיכולוגי שעברתי היה למעשה טיפול משפחתי שהעניק לבני המשפחה שלי כלים רבים כיצד להתמודד עם הבעיה האישית שלי, מה שהוביל לכך שהסביבה הקרובה שלי הפכה לסביבה תומכת ומודעת יותר, ולכן הם עושים כל שביכולתם על מנת לעזור לי מצד אחד, אך גם להציב לי גבולות נורא ברורים בכל הקשור לאובססיית האיסוף שלי" .

סיפורו של אבי צבי (שם בדוי) הוא סיפור של הצלחה בהתמודדות עם הבעיה, אך לצערנו הוא אחוז מזערי מתוך כלל הסיפורים האישיים של הסובלים מהבעיה .

הפרעות אישיות בכלל וכן אגרנות כפייתית בפרט, חייבות להיות מלוות בטיפול מקצועי שיעניק גם לאדם הסובל מהבעיה וגם לסביבתו הקרובה כלים מקצועיים כיצד לחיות ולהתמודד עם הנושא כיום, המודעות לתחום האגרנות הכפייתית הולכת וגדלה, ואנו עדים ליותר ויותר מעורבות מצד הסביבה הקרובה ובני המשפחה של האדם הסובל ממנה .

כמו כן, ברחבי הארץ מתקיימות קבוצות תמיכה לאנשים הסובלים מאגרנות כפייתית, במידה וגם אתם מכירים אדם הסובל מבעיה זו, זה הזמן לפנות לאנשי המקצוע בתחום ולהתייעץ עימם בנושא, או כפי שאבי צבי סיכם את הראיון: "אדם הסובל מאגרנות כפייתית חייב להיות מוקף באנשים המעורבים בחייו שיידעו כיצד להציב לו גבולות, אחרת הוא ילך לאיבוד בין כל המוצרים שהוא אוגר"

טיפולים יעילים באגרנות כפייתית

הריאיון לעיל מדגים כיצד ניתן להתמודד בהצלחה עם הפרעת האגרנות הכפייתית. עם זאת, לצערנו הרב, רבים מן האגרנים הכפיתיים אינם מודעים לאפשרויות הטיפול העומדות בפניהם. האמת היא שעם גישה נכונה וסיוע מבני המשפחה והחברים, ניתן להגיע לתוצאות מדהימות בטיפול.

פינוי דירה כ"עזרה ראשונה"

כאשר הבית מגיע למצב בו כל יום נוסף מהווה סכנה פיזית עבור האגרן, הטיפול הנכון והדחוף ביותר הוא לפנות את הבית מן החפצים הרבים והמיותרים המצויים בו. מובן שכמעט ואין דרך לבצע פעולה שכזו באמצעים ביתיים, כיוון שלרוב המצב קשה והחפצים רבים מאוד. לכן, חשוב מאוד לפנות אל שירותיה של חברה מקצועית לצורך העניין, שתוכל לבצע את פעולת הפינוי ביעילות ואף לסייע בסידור ובניקוי של הדירה לאחר הפינוי. בכך, תוך יום עבודה אחד, ניתן יהיה להשיב את הדירה לקדמותה.

טיפול התנהגותי

בד בבד עם פינוי הדירה, קיימות שיטות טיפול פסיכולוגי שונות שהוכחו כיעילות במקרים של אגרנות כפייתית. אחת השיטות הנפוצות לשימוש היא שיטת הטיפול ההתנהגותי, אשר מטרתה היא לזהות את דפוס ההתנהגות הבעייתי ולסייע לאגרן לשנות אותו על ידי מעין מנגנון של "פידבק פנימי". השיטה אינה פשוטה ודורשת לא מעט כוח רצון ועבודה פנימית, אך בסופו של דבר היא עשויה להביא לתוצאות של החלמה, חלקית או מלאה, מן ההפרעה.

לסיכומו של דבר, שילוב של פינוי הדירה מן החפצים המיותרים יחד עם טיפול פסיכולוגי מקצועי ומשמעותי עשוי לסייע לאגרנים הכפייתיים להחלים מן ההפרעה שלהם, או לכל הפחות לשלוט בה. באמצעות הטיפול, ניתן להפוך את הבית לראוי למגורים, לחזור לחיים נורמטיביים ולהעלות משמעותית את רמת החיים של האגרן הכפייתי עצמו ושל בני המשפחה הסובבים אותו.
.

כל הזכויות למאמר זה שמורות לצוות פינוי דירה. כל העתקה – שכתוב או שימוש בחומר אסורים על פי חוק, המפר זכויות אלו חשוף לתביעות בגין זכויות היוצרים השמורות על המאמר.

form-img
  • קדימה צרו איתנו קשר

    שירות הלקוחות שלנו מחכה לסייע לכם
    בכל נושא ועניין למידע נוסף: 03-9240718

    או השאר פרטים ונחזור אלייך בהקדם:


פינוי תכולת דירה

אם נתקלתם במצב שבו רכשתם דירה עמוסה בחפצים, או ירשתם דירה עמוסה ומלאה וברצונכם לפנות את התכולה שבה, זה הזמן לקרוא לשירות של הצוות של שי פינוי תכולת דירה. התקשרו עכשיו או קראו עוד....


פינוי ירושות | פינוי ירושה

ירשתם דירה? היא עמוסה בחפצים מיותרים? השירות של שי לפינוי ירושה או פינוי ירושות הוא השירות אותו אתם צריכים. אנחנו מגיעים, מפנים ומנקים אחרינו משאירים דירה שקל למכור!


פינוי חפצים

הבית עמוס בחפצים מיותרים? יש לכם במשפחה אגרן כפייתי? הזמינו שירות פינוי חפצים של מומחה פינוי דירה, וכבר מחר יהיה מקום בבית לרהיטים חדשים. אנחנו מגיעים, מפנים ומנקים בתוך דקות!


פינוי רהיטים

הבית עמוס ברהיטים ישנים ללא שימוש? הזמינו שירות פינוי רהיטים של מומחה פינוי דירה, ונשמח להגיע ולפנות כל רהיט בכל מצב, נותיר בית נקי ונעים למחיה.


האני מאמין שלי

חברת מומחה פינוי דירה היא חברה וותיקה ומנוסה החיה את עולם הפינוי מדי יום ומדי שעה. את האהבה והמסירות למקצוע


פינוי אגרנות כפייתית

אבא, אח, בן משפחה או שכן סובל מבעיה של אגרנות כפייתית? הבית עמוס פסולת ומזוהם? אנחנו לא בוחלים בכל סוג של פסולת אגרנות כפייתית, ונשמח להגיע לפנות ולנקות את הדירה.


פינוי מחסן | פינוי מחסנים

המחסן עמוס בתכולה ופסולת? מומחה פינוי דירה מבצעים ביעילות פינוי מחסנים עמוסים תכולה ולכלוך, ומותירים לכם מחסן נקי ונוח לשימוש. פינוי מחסן מבצעים רק אצל המומחה!


פינוי מקלט | פינוי מקלטים

המקלט שלכם עמוס פסולת וזבל? זה הזמן לפנות אותו! הזמינו שירות של פינוי מקלטים של מומחה פינוי דירה, ושימרו על הביטחון שלכם ושל משפחתכם. פינוי מקלט הכרחי בימינו, התקשרו לפרטים.


פינוי דירה וניקיון

מומחה פינוי דירה, לא רק מפנים דירות מפסולת מכל סוג, אלא גם מנקים בשבילכם! פינוי דירה וניקיון, הוא הפתרון הטוב ביותר עבור אלו שירשו דירות ירושה עמוסות פסולת ולכלוך, מפנים ומנקים ומקבלים דירה ראויה למגורים.


פינוי מהגג

הגג עמוס פסולת וזבל? רוצים ליהנות מגג נקי מחפצים שישמש אתכם למסיבות ואירועים? זה הזמן לקרוא למומחה שיגיע ויבצע פינוי מהגג של הפסולת והלכלוך, ינקה ויסדר וישאיר לכם גג נקי ומוכן לשימוש


פינוי חצר | פינוי חצרות

החצר עמוסה בפסולת ושטויות? זה הזמן להתחיל ליהנות ממנה! הזמינו שירותי פינוי חצר של מומחה פינוי דירה, אנחנו מפנים חצרות ביעילות ובמהירות משאירים לכם חצר להתגאות בה.


פינוי מרפסת | פינוי מרפסות

המרפסת מלאה זבל ואתם לא נהנים ממנה? הזמינו שירות של פינוי מרפסות של מומחה פינוי דירה, ותתחילו ליהנות! אנחנו מבצעים פינוי מרפסת ולאחריו ניקיון יסודי, התקשרו אלינו עכשיו לפרטים


פינוי דירות מוזנחות

יש לכם דירה מוזנחת מלאה לכלוך וזבל שאף אחד לא רוצה לנקות? מומחה פינוי דירה מתמחה בפינוי דירות מוזנחות במיוחד, ולא בוחלים בכל סוגי הפסולת. התקשרו אלינו, אנחנו נפנה וננקה

ניקוי ספרים פסלים וחפצים מאבק ולכלוך

יש לכם ספרים ישנים מלאים אבק ולכלוך? פסלים וחפצים שפשוט אי אפשר לנקות אותם? זו משימה בשבילנו. פנו אלינו, אנחנו מתמחים בניקוי אבק ולכלוך מפסלים ספרים וחפצים

פינוי דירות אגרנות –כיצד?

אנחנו מתמחים בפינוי דירות אגרנות כפייתית עמוסות פסולת ולכלוך כמו בתמונה, אנחנו נשאיר את הבית נקי ונוח למגורים בשבילכם. התקשרו אלינו והזמינו השירות.

הופכים דירה מוזנחת לדירה מטופחת!

יש לכם דירה מוזנחת מאוד ועמוסה זבל ולכלוך? אנחנו נהפוך אותה לדירה נוחה ונעימה למגורים. מומחה פינוי דירה, הופכים דירה מוזנחת לדירה מטופחת!

תופעת איסוף חפצים מהרחוב

אבא, אמא, אח חבר או שכן אוספים חפצים מהרחוב והבית עמוס בשטויות וזבל, ואין אף חברת ניקיון שרוצה להתמודד עם הזוהמה? אנחנו הכתובת, התקשרו אלינו!